Legenda o Starej Babci i Białym Kruku znad Wkry

Działo się to dawno, tak dawno, że najstarsi mieszkańcy wsi i miasteczek nad Wkrą nie pamiętają kiedy. A nie było tu jak dzisiaj. Kraina ta nieprzejrzaną puszczą była pokryta w której srogi tur, łoś i niedźwiedź mieli bezpieczne siedliska. Lud tu mieszkający prawy i dzielny był, dla wrogów swych groźny, dla przyjaciół wierny. Mieszkał ów lud nad rzeką, którą Rzeką zwyczajnie zwali. Różnych zajęć mężowie się imali, by niewiasty swe i dziatki pożywić. A to miód z ostępów dobywali, a…

Czytaj dalejLegenda o Starej Babci i Białym Kruku znad Wkry

Kilometraż rzeki Wkry od źródeł do ujścia

Kilometraż rzeki Wkry od źródeł w okolicach wsi Januszkowo do ujścia w Nowym Dworze Mazowieckim postanowiliśmy zamieścić na tej stronie w odpowiedzi na liczne zapytania wielu osób przemierzających rzekę nie tylko od Działdowa do Nowego Dworu Maz., ale też coraz częściej od Nidzicy do Działdowa. Kilometraż górnej i środkowej Wkry od Nicka do Strzegowa znacznie odbiega od rzeczywistości. Nasz kilometraż rzeki Wkry powstał w wyniku faktycznie naniesionego śladu za pomocą urządzenia Garmin 60CSx, dodatkowo został zweryfikowany na podstawie śladów tworzonych…

Czytaj dalejKilometraż rzeki Wkry od źródeł do ujścia

Jesienne uroki spływu rzeką Wkrą

Rzeka Wkra jest urokliwa o każdej porze roku. Nie wszyscy jednak mają odwagę poznać jesienne uroki spływu rzeką Wkrą. A szkoda ponieważ jesienią bezpośrednio nad samą rzeką, jak i również tuż nad jej brzegami dzieją się w przyrodzie naprawdę ciekawe rzeczy. Można spotkać przeprawiające się przez wodę dziki, gaszące pragnienie sarny i jelenie, liczne stada kaczek oraz łabędzi. Coraz częściej można też zobaczyć czaple siwe, które na dobre zadomowiły się nad Wkrą. Na wysokości Pomiechowa przy odrobinie szczęścia można spotkać…

Czytaj dalejJesienne uroki spływu rzeką Wkrą

Nida – źródła rzeki Wkry w okolicach Januszkowa

Źródła rzeki Wkry obecnie znajdują się w pobliżu wsi Januszkowo w gminie Kozłowo. Piszę obecnie, ponieważ właściwe źródła Wkry znajdowały się niegdyś na południowym stoku Dylewskiej Góry. W XIV wieku w okolicy Ciborza Krzyżacy przekopali sztuczny kanał i tym samym górną część Wkry skierowali do rzeki Wel, a Nida będąca lewobrzeżnym dopływem rzeki Wkry stała się jej częścią. Nida (górna Wkra) wypływa z zmeliorowanych łąk położonych w małej dolinie nieopodal Januszkowa. Melioracja tych terenów nastąpiła w latach 60-tych i miała…

Czytaj dalejNida – źródła rzeki Wkry w okolicach Januszkowa

Rezerwat Dolina Wkry

Rezerwat Dolina Wkry utworzony został na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 8 lipca 1991 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody, ogłoszonego w Monitorze Polskim nr 25 poz. 172. Według zarządzenia: "Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolina Wkry" obszar lasu oraz odcinka rzeki Wkry o łącznej powierzchni 23,78 ha, położony w gminie Pomiechówek w województwie warszawskim. Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu przełomowego odcinka rzeki Wkry oraz pozostałości lasów łęgowych." W skład rezerwatu…

Czytaj dalejRezerwat Dolina Wkry

Rezerwat Dziektarzewo

Rezerwat Dziektarzewo utworzony został na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 25 sierpnia 1964 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody, ogłoszonego w Monitorze Polskim nr 62 poz. 290, z dnia 11 września 1964 r. Według zarządzenia: ”...Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą „Dziektarzewo” obszar lasu o powierzchni 5,35 ha, stanowiący według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na okres 1959-1968 r. oddział 24b w Leśnictwie Dziektarzewo Nadleśnictwa Płońsk...”, „...Rezerwat tworzy się w celu zachowania…

Czytaj dalejRezerwat Dziektarzewo

Elektrownia w Bolęcinie

Elektrownia w Bolęcinie to bardzo charakterystyczne miejsce na szlaku kajakowym rzeki Wkry. W tym miejscu bowiem kajakarzy czeka przenoska przez stopień wodny. Od ubiegłego roku, dzięki ustnemu porozumieniu między właścicielem elektrowni oraz kilkoma właścicielami wypożyczalni kajakowych zostało przygotowane bardzo wygodne miejsce służące do przenoszenia kajaków lewym brzegiem rzeki. Wcześniej kajaki były przenoszone lub przewożone na wózku przez prywatny teren elektrowni wodnej prawą stroną. W miejscu, gdzie dziś działa MEW-a, czyli Mała Elektrownia Wodna przed II Wojną Światową stał młyn murowano…

Czytaj dalejElektrownia w Bolęcinie

Młyn w Kosewku

Młyn w Kosewku z całą pewnością był, jednak do obecnej chwili nigdzie nie udało mi się odnaleźć informacji na ten temat, aż do dziś. Zupełnie przez przypadek trafiłem na dwa różne źródła w sieci odkrywające rąbek tajemnicy związany z historią młyna w Kosewku, tamą na Wkrze i innymi ciekawostkami. Zdjęcie to znalazłem na stronie fotopolska.eu. Zdjęcie zostało zrobione prawdopodobnie w latach 1920, a 1940 roku i przedstawia na pierwszym planie tamę z mostem na Wkrze. W oddali widać młyn i…

Czytaj dalejMłyn w Kosewku
Read more about the article Gromadzyn
Gromadzyn

Gromadzyn

Miejscowość Gromadzyn położona jest niespełna kilometr od malowniczych rozlewisk Wkry. Położone w okolicy Gromadzyna tereny nad rzeką, pełne lasów i łąk, były doskonałymi miejscami do hodowli konia polskiego. Już Król Jan III Sobieski założył tu królewską stajnię, gdzie wyhodowano doskonałe konie dla króla i jego dworu. Jedynym znanym z imienia był Pałasz, jasnopłowy koń króla Jana III, który przeszedł do historii po bitwie pod Parkanami, gdzie uratował królowi życie. Gromadzyn po raz pierwszy pojawia się na kartach historii w XV…

Czytaj dalejGromadzyn
Read more about the article Szczypiorno
Szczypiorno

Szczypiorno

Nazwa wsi Szczypiorno pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska właścicieli lub właściciela tej wsi – księdza Jakuba Szczypiorskiego, który wsławił się ufundowaniem w 1556 r. murowanej kaplicy. Jednakże zachowane szczątki bytności dawnych kultur wydobyto i datowano na stulecia już od XIII do XVII. Dogodne położenie Szczypiorna nad brzegiem rzeki Wkry oraz bliskość lasu od początku gwarantowały tutejszym mieszkańcom dobre warunki do życia. Aż do XIX w. wieś była we władaniu swoich prawowitych właścicieli, rodu Maraszewskich. Po zdobyciu Twierdzy Modlin w 1831 r.…

Czytaj dalejSzczypiorno

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania