Wysoka woda w Pomiechówku na rzece Wkrze jest wynikiem przy najmniej dwóch czynników, które nastąpiły jednocześnie. Pierwszym czynnikiem jest dosyć duży zrzut wody z Zalewu Zegrzyńskiego do rzeki Narwi w celu wyrównania poziomów wód na dwóch wielkich łączących się rzekach, a drugim fala wezbraniowa na Wiśle, która dziś po południu minęła Kazuń Nowy oraz Modlin kierując się w stronę Wyszogrodu i Płocka. Ta sytuacja spowodowała, że poziom wody na Narwi wzrósł o ponad 3 metry i tym samym zablokował odpływ wód rzeki Wkry.

W wyniku tego Wkra od Szczypiorna poprzez Kosewko i Pomiechówek, aż do ujścia, do Narwi wystąpiła ze swoich brzegów i zamieniła się na chwilę w wielkie stojące jezioro, które zalało pobliskie tereny. Taki stan rzeczy potrwa kilka dni do momentu, gdy poziom wody w Wiśle zacznie opadać i  wody Narwii i Wkry swobodnie będą mogły kierować się do Wisły. Powyżej Szczypiorna poziom wody podniósł się nie znacznie, a na wysokości Śniadówka dziś po 14.00 był zauważalny lekki nurt rzeki, czego nie można powiedzieć o Pomiechówku.

Dziś zapewne wszystkie wypożyczalnie kajaków, jak i również klienci, którzy zarezerwowali sobie czas na sobotnio – niedzielny wypoczynek zadają sobie pytanie co w takiej sytuacji zrobić. Otóż, gdyby to była Wisła, to zdecydowanie odradziłbym pływanie w takich warunkach. Jednak na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia oraz tego co dziś widziałem na dolnym odcinku Wkry od Śniadówka, aż po ujście, spokojnie mogę powiedzieć, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności, śmiało można korzystać ze szlaku kajakowego, ale tylko do Pomiechówka. Do chwili ustabilizowania się poziomów wód na Narwii i Wiśle odradzam spływy kajakowe poza Pomiechówek do Modlina Twierdzy.

Zatem, gdy wysoka woda w Pomiechówku jest w miarę bezpieczna,  serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na szlak kajakowy rzeki Wkry, a w szczególności tegorocznych maturzystów, którym zostanie jeszcze co najwyżej do zaliczenia część ustna. W sobotę i niedzielę wszystkie „pogodynki” zapowiadają upały nawet do 29 stopni. Co prawda mogą wystąpić przelotne opady deszczu, ale nie muszą. Na najbliższy weekend posiadamy jeszcze kilka wolnych kajaczków, więc jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany, to śmiało proszę dzwonić i rezerwować: 601 397 791.

Galeria z dzisiejszej wizyty na dolnym odcinku rzeki Wkry: