Spływ kajakowy od Glinojecka do Dziektarzewa prowadzi nas przez malownicze tereny pól i łąk równinnego krajobrazu. Odcinek ten uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i najpiękniejszych odcinków doliny Wkry. Rozrzucone wzdłuż rzeki wioski, a w nich ciekawe, zabytkowe obiekty to dopełnienie bogactwa przyrodniczego doliny Wkry i duża atrakcja turystyczna. Na odcinku od miejscowości Wkra do Ogonowa można znaleźć kilka ciekawych miejsc, gdzie można się zatrzymać, wykąpać i odpocząć od wiosłowania. Największa atrakcja tej trasy czeka nas na samym końcu – jest to Rezerwat Przyrody Dziektarzewo. Rzeka płynie wąwozem, a wysokie nadrzeczne skarpy porasta las o bogatym runie. Nawet w upalne dni nad wodą panuje tu przyjemny cień. Warto chwilę popłynąć kajakiem bez wiosłowania, może uda się wypatrzyć wydrę albo bobra. Na pokonanie blisko 15 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 4 do 6 godzin. Wytrawni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę w 3 godziny.

0 km Glinojeck, ul. Nadrzeczna
Spływ rozpoczynamy przy ul. Nadrzecznej w Glinojecku, tuż za dużym bystrzem. Po zwodowaniu kajaków za następnym zakrętem należy spodziewać się małego bystrza, które nie powinno stanowić problemu w przepłynięciu go. Dalej płyniemy wśród pól i łąk dosyć silnie meandrującą rzeką Wkrą.

2,1 km Stary Garwarz
Z lewej strony w oddali miejscowość Stary Garwarz. My opływamy dużą łąkę, która zachęca do zatrzymania się i krótkiego odpoczynku. Cały ten teren jest prywatny i o zgodę na biwakowanie należy pytać właściciela.

4,2 km Kondrajec Szlachecki.
Dopływamy do nowo powstałego jazu na elektrowni wodnej w miejscowości Kondrajec Szlachecki (na dzień 21.05.2020 roku elektrownia jest jeszcze nie czynna). Prawdopodobnie w tym miejscu zaistnieje konieczność przenoski kajaków. Dalej rzeka przybliża się do trasy Warszawa-Gdańsk i przez kilkaset metrów płynie równolegle do niej.

6,7 km Wkra
Po blisko 7 kilometrach dopływamy do mostu drewnianego w małej miejscowości Wkra. Na lewym brzegu zabudowania wsi. Po ok. 200 metrach na całej szerokości rzeki pojawia się rozmyty i niebezpieczny przy niskim stanie wody próg po dawnym spiętrzeniu młyńskim. Zalecamy przenieść kajaki prawym brzegiem. Bardziej doświadczeni kajakarze mogą przepłynąć przy lewym brzegu, jednak należy zachować ostrożność na wystające w wodzie drewniane pale. Warto zwrócić uwagę na drewniany młyn, który jeszcze zachował się na lewym brzegu rzeki. Przez najbliższe kilka kilometrów będziemy płynąć wśród łąk i pól meandrującą rzeką. Po drodze z całą pewnością znajdziecie ładne miejsca na krótki postój.

11,3 km Ogonowo.
Widoczne na lewym brzegu zabudowania, to wieś Ogonowo. Dalej zaczyna się las i bardzo przyjemny odcinek rzeki Wkry – niektórzy uważają, że jest to najładniejsze kilka kilometrów. Nad samą rzeką rosną duże drzewa sosnowe, olszyny i dęby. Niektóre z nich są już mocno podcięte przez bobry. W nurcie występuje trochę więcej przeszkód.

12,8 km. Rezerwat przyrody Dziektarzewo
Z prawej strony mijamy ostatnie zabudowania miejscowości Rybitwy i wpływamy na teren rezerwatu przyrody Dziektarzewo. Rezerwat przyrody Dziektarzewo założony został w 1964 roku na powierzchni 5,61 ha. Został utworzony w celu zachowania i ochrony fragmentu lasu pochodzenia naturalnego o wybitnych walorach krajobrazowych, położonego na wysokiej skarpie rzeki Wkry. Całą powierzchnię pokrywają drzewostany mieszane w wieku 91-135 lat. Występuje wiele gatunków drzew takich jak dąb szypułkowy, grab, lipa drobnolistna, jesion, sosna, brzoza, wiąz, olsza. Wiele z nich o wymiarach pomników przyrody.

14,5 km Dziektarzewo, most drogowy
Przepływamy pod mostem w Dziektarzewie. Z prawej strony ukazuje się nam późnogotyckim kościół pw. św. Katarzyny z II połowy XV wieku. Stąd jeszcze tylko 256 machnięć wiosłem i dopłyniemy na ładną polanę położoną na prawym brzegu. Tam właśnie zakończymy spływ.

Mapa spływu Wkrą od Glinojecka do Dziektarzewa

Ważne i przydatne informacje

Na tej trasie nasza wypożyczalnia kajaków obsługuje tylko spływy grupowe. Obsługujemy grupy szkolne, grupy firmowe, rodzinne i inne, których liczba przekracza 12 osób, czyli min. 6 kajaków. Z racji na dużą odległość od bazy (60 km) nie dowozimy pojedynczych kajaków. Aczkolwiek zdarza się tak, że sami organizujemy spływy tą trasą dla osób indywidualnych. Abt się zapisać, trzeba nas po prostu śledzić na https://www.facebook.com/kajakiwkra/