Spływ kajakowy od Jońca do Pomiechówka rzeką Wkrą to jeden z najpopularniejszych odcinków wśród osób, które chcą wolny czas spędzić na wodzie. Bliskość Warszawy oraz bardzo dobry dojazd do Pomiechówka sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką wyprawę. Czysta i płytka latem rzeka zdecydowanie nadaje się na spływy rodzinne z małymi dziećmi, a rezerwat krajobrazowy „Dolina Wkry”, położony wzdłuż rzeki Wkra między Szczypiornem, a Kosewkiem jest jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych na tym odcinku. Na pokonanie 26 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 6 do 8 godzin. Wytrawni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę w 5 godzin.

Dla tych, dla których 26 kilometrów to za dużo, proponujemy krótsze odcinki w różnych wariantach: Joniec – Borkowo (10,5 km), Borkowo – Pomiechówek (15,5 km), Borkowo – Kosewko (9,5 km), Śniadówko – Pomiechówek (9 km) i inne.

0 km Joniec, początek spływu
Kajaki wodujemy przy barze i wypożyczalni kajaków EL-DAW. Przed nami dosyć długi odcinek, więc warto na drogę zabrać coś do jedzenia i dużo picia.

Dowóz kajaków do Jońca
Dowóz kajaków do Jońca

Z dzieckiem w kajaku
Z dzieckiem w kajaku

Wkra za Jońcem
Wkra za Jońcem

1,8 km Popielżyn Górny, próg
Przepływamy obok wsi Popielżyn Górny. Przed nami próg kamienisty, który można przepłynąć w miejscu, gdzie nurt jest najsilniejszy.

3,7 km ujście Sony
Z lewej strony ujście rzeki Sony. Sona jest najdłuższym dopływem Wkry. Wypływa w okolicach Koziczyna pod Ciechanowem. Płynie przez Sońsk i Nowe Miasto, omijając łukiem Ciechanów. Sona jest w większości nieuregulowaną dość dziką rzeką z licznymi przeszkodami – kamiennymi progami oraz w dolnym biegu, wieloma zwalonymi drze­wami. Nurt raczej spokojny. Soną można spływać w okresie wiosennym, kiedy jej stan wody na to pozwala. Opis spływu Soną znajdziecie tu: spływ kajakowy Soną.

6,5 km most kolejowy
Nad nami most kolejowy łączący Nasielsk z Płońskiem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Cieksynie, ok. 2,3 km od rzeki. Kursują tędy pociągi osobowe oraz pociągi towarowe do cukrowni w Glinojecku. Za mostem dobre miejsce na krótki postój.

Ujście rzeki Sony
Ujście rzeki Sony

Most kolejowy nad Wkrą
Most kolejowy nad Wkrą

Przed Borkowem
Wkra przed Borkowem

7,1 km ujście Naruszewki
Z prawej strony mało widoczne ujście rzeczki Naruszewki. Dalej na prawym brzegu wieś Dobra Wola, ciągnąca się wzdłuż rzeki.

10,5 km Borkowo, most drogowy
Most na drodze wojewódzkiej nr 571 Przyborowice-Nasielsk. Za mostem niewielkie bystrze (przy niskim stanie wody płynąć przy prawym brzegu). Bardzo dobre miejsce na zakończenie lub rozpoczęcie spływu.

13,1 km Błędowo, kamienisty próg po dawnym młynie
Na prawym brzegu wieś Błędowo, a w nurcie rzeki niewysoki kamienisty próg – pozostałość po dawnym młynie. Przy wyższym stanie wody spływalny. Przy mniejszym stanie wody należy płynąć środkiem lub dopłynąć do prawego brzegu, wysiąść z kajaka i spławić go tuż za progiem. Za przeszkodą jest dosyć głęboko, dalej na lewym brzegu znajduje się piaszczysta plaża, popularne miejsce odpoczynku i kąpieli okolicznych mieszkańców. Za Błędowem zaczyna się jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wkry.

15,3 km Zaborze
Widoczne z lewej strony zabudowania, to wieś Zaborze. Dalej rzeka przecina pasm wydm, rzeźbiąc w nich piaszczyste urwiska. Na wielu z nich, szczególnie bliżej Goławic, powstały domki letniskowe. W nurcie pojawiają się sporadycznie duże głazy, są one jednak dobrze widoczne.

17,4 km Most drogowy w Śniadówku
Most drogowy między wsią Goławice I położonej na lewym brzegu, a wsią Śniadówek na prawym. Most został wykonany wedle planu mostu im. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie – pięciokrotnie pomniejszonego. W stolicy ze względów finansowych zbudowano tradycyjną płaską przeprawę, natomiast projekt wykorzystano na lokalnej drodze nad Wkrą. Pylon goławickiego mostu ma wysokość 26 m. Przed mostem po prawej stronie bardzo dobre miejsce na zakończenie lub rozpoczęcie spływu.

Kajakarze w Śniadówku
Kajakarze w Śniadówku

Most Śniadówko - Goławice
Most w Śniadówku

Odpoczywające krowy
Odpoczywające krowy

19,0 km Lasy Pomiechowskie
Z lewej strony zaczynają się lasy pomiechowskie. Wkra dalej płynie pośród sosnowych lasów, mając po obu stronach kilkunastometrowe skarpy.

20,8 km Rezerwat Dolina Wkry
Po obu stronach rzeki zaczyna się rezerwat Dolina Wkry. Na lewym brzegu świetne miejsce na postój na piaszczystym urwisku. Brzegi mocno obrośnięte lasami. Rezerwat obejmuje dolinę Wkry na długości 1 km wraz z brzegami. Wkra w tym miejscu przecina pas wydm – po obu stronach zachowały się porośnięte borem sosnowym piaszczyste skarpy. W rezerwacie i jego okolicach znajdują się siedliska wydr i bobrów.

22,0 km Kosewko, kładka dla pieszych
Przed nami żelazno-drewniana kładka dla pieszych oraz pod kładką kamienisty próg po dawnym młynie. Płyniemy przy prawym przęśle kładki ustawiając kajak równolegle do nurtu rzeki. Za kładką po prawej stronie szeroka, piaszczysta plaża na której można trochę poleniuchować. Bardzo dobre miejsce na zakończenie lub rozpoczęcie spływu.

26,0 km Pomiechówek, most drogowy
W końcu dopływamy do Pomiechówka, przed nami most na drodze krajowej nr 62 Nowy Dwór Mazowiecki-Serock. Przed mostem na prawym brzegu rzeki kończymy naszą wędrówkę kajakową.

Rezerwat Dolina Wkry
Rezerwat Dolina Wkry

Na plaży w Kosewku
Na plaży w Kosewku

Most w Pomiechówku
Most w Pomiechówku

Film ze spływu kajakowego Wkrą od Jońca do Pomiechówka

Mapa spływu Wkrą od Jońca do Pomiechówka