Zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na spływ kajakowy trzema rzekami: Wkrą, Narwią i Wisłą. Proponowana przez nas trasa jest bezpieczna, sprawdzona i wielokrotnie opływana przez całą naszą ekipę i zaproszonych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że może gdzieś wewnątrz Was pojawić się pewna obawa przed tymi rzekami spowodowana różnymi opowiadaniami o wielkich wirach i innych niestworzonych rzeczach. Jednak czas najwyższy zerwać z tymi stereotypami. Wisła i Narew to takie same rzeki jak Wkra, jedyne co ich różni to szerokość, głębokość i nieco szybszy – bardziej przyjemny nurt. Płynąc w kamizelkach asekuracyjnych i zgodnie z wszystkimi udzielonymi przez nas wskazówkami, z całą pewnością możecie czuć się bezpiecznie. Jeziora też są szerokie i głębokie, a jednak ludzie po nich pływają.

W związku z tym, że odcinek rzeki Wkry od Jońca, a nawet wcześniej – od Sochocina do Pomiechówka jest szlakiem bardzo popularnym, w większości opływanym i wielu osobom znany, proponujemy spływ kajakowy trzema rzekami rozpocząć w Pomiechówku i płynąć w kierunku ujścia do Narwi. Od Pomiechówka do Narwi mamy zaledwie 4 kilometry, dalej płyniemy rzeką Narew przez 5,5 km i wpływamy na Wisłę. Wisłą do pokonania mamy nieco ponad 19 lub 23 kilometrów w zależności od chęci i czasu, który będziecie mieli do przeznaczenia.

0 km – Pomiechówek, początek spływu
Spływ kajakowy trzema rzekami rozpoczynamy na Wkrze przed mostem na drodze krajowej Nowy Dwór Mazowiecki – Serock. Znajduje się tu bardzo dobre miejsce na zwodowanie kajaków.

0,3 km – Pomiechówek, most kolejowy
Po przepłynięciu 300 metrów mijamy nad sobą most kolejowy w Pomiechówku.

1,2 km – Pomiechowo, kościół
Widoczna w oddali wieża kościoła oznajmia, że jesteśmy w Pomiechowie. Końcowy etap 249-kilometrowej rzeki płynącej przez dwa województwa pokonujemy wśród łąk i porastających brzegi krzewów.

4.1 km – Ujście Wkry do Narwi
W tym miejscu Wkra uchodzi do Narwi, wypływamy na nieco większe, ale również czyste i spokojne wody rzeki Narew. Przed nami przesłonięte wałem zabudowania miejscowości Okunin. Kierujemy się w prawo i trzymając brzegu spokojnie płyniemy w kierunku Modlina Twierdzy.

6.3 km – Nowy Dwór Mazowiecki
Po naszej lewej stronie widać zabudowania Nowego Dworu Mazowieckiego. Na brzegu plaża – kąpielisko miejskie czynne w okresie wakacyjnym. Dla zmęczonych dobre miejsce na kilkunastominutowy postój. Kilkadziesiąt metrów dalej jednostka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

8.1 km – Most drogowo-kolejowy
Przepływamy pod mostem drogowo-kolejowym w Nowym Dworze Mazowieckim, dalej po prawej stronie kolejna plaża miejska (stan na 2014 roku) i wypożyczalnia kajaków. Kierujemy się do lewego brzegu, by z nurtu rzeki móc obserwować Spichlerz oraz widoczny z tej części Narwi budynek Twierdzy Modlin.

9.3 km – Spichlerz
Spichlerz w Modlinie położony jest na półwyspie w miejscu gdzie Narew wpływa do Wisły. To jeden z ciekawszych obiektów w Twierdzy Modlin. Zbudowany został przez Mikołaja I, który po stłumieniu powstania listopadowego rozkazał w centralnej części twierdzy zbudować główny magazyn zboża Banku Polskiego, aby w razie przyszłego ewentualnego powstania nie dać możliwości wyżywienia się buntownikom. Obiekt jest w popadającej ruinie, dlatego też nie zalecamy, by wychodzić na brzeg i oglądać go z bliska.

9,6 km – Ujście Narwi do Wisły
Płynąc przy lewym brzegu wypływamy na rzekę Wisłę – trzecią rzekę w ciągu naszego spływu kajakowego. Tu kierujemy się na widoczną przed nami wyspę i dalej trzymając się lewej strony wiosłujemy w kierunku widocznego przed nami mostu drogowego. Przed mostem warto jest obrócić się kajakiem o 180 stopni i zerknąć na wspaniały widok połączenia dwóch wielkich rzek oraz zabytkowych budynków Twierdzy Modlin i Spichlerza.

11,1 km – Most na drodze krajowej S7 Warszawa – Gdańsk
Nad nami potężny most drogowy im. Obrońców Modlina 1939 r. na trasie drogi ekspresowej S7. Za mostem kierujemy się do prawego brzegu rzeki i już do samego końca naszego spływu trzymamy się tej części Wisły.

12,1 km – Rezerwat „Zakole Zakroczymskie”
Rezerwat „Zakole Zakroczymskie” został utworzony w 1998 roku na powierzchni 528,42 ha. Celem była ochrona ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptactwa, występującego stale lub okresowo na obszarze Doliny Środkowej Wisły, a także w celu zachowania nadzwyczajnych walorów krajobrazowych Wisły.

16,3 km – Zakroczym
Na prawym brzegu rzeki mijamy przycumowane łódki i widoczne wyżej, położone na skarpie zabudowania – oznacza to, że jesteśmy na wysokości miejscowości Zakroczym.  W księstwie mazowieckim był tu gród kasztelański i stolica ziemi zakroczymskiej, miejsce zjazdów książęcych i sejmów mazowieckich, w XV i XVI wieku znajdował się tu jeden z większych ośrodków handlu zbożem, piwem, drewnem  i solą. Przed Zakroczymiem istniała kiedyś bardzo ważna przeprawa przez Wisłę usytuowana na szlaku prowadzącym z Warszawy do Gdańska. Za Zakroczymiem zaczyna się bardzo ciekawy odcinek Wisły. Rzeka płynie tu pradoliną wyrzeźbioną w okresie epoki lodowej, jej prawy brzeg stanowi strome zbocze o wysokości sięgającej nawet 40 m, tworząc miejscami prawdziwe urwiska.

19,3 km – Mochty – Smok
Widoczny z dalszej odległości na prawym brzegu ceglany komin oznajmia, że dopływamy do miejscowości Mochty – Smok. W tym miejscu możemy zakończyć nasz spływ kajakowy trzema rzekami wynosząc kajaki kilkanaście metrów w górę po dosyć dobrze utwardzonej drodze. Na samej górze wysokiej skarpy znajduje się wspaniały widok na Wisłę. Jeżeli jednak zdecydujecie się płynąć dalej, to dosłownie za kilka kilometrów jest kolejne dobre miejsce na zakończenie spływu.

23,1 km – Smoszewo
Widoczna z nurtu rzeki wieża kościoła informuje nas, że zbliżamy się do ostatniego etapu naszej wędrówki. Spływ kajakowy kończymy na prawym brzegu rzeki, skąd w górę prowadzi wybrukowana z kamienia droga do kościoła oraz pałacu z I poł. XX wieku z bardzo okazałymi wnętrzami.

Na pokonanie całego odcinka musimy przeznaczyć ok. 4 godzin wiosłowania plus godzina, dwie na ew. odpoczynek i relaks. Na Wkrze i Narwi można zatrzymać się na plażach, Wisła z kolei zachęcać będzie do postoju na swoich licznych wyspach i wysepkach porośniętych krzewami i drzewami dającymi przyjemny cień. Odcinek rzeki Wisły z Zakroczymia przez Smoszewo i dalej Czerwińsk do Wyszogrodu jest jednym z najciekawszych odcinków. Na całej długości rozciąga się wysoka w niektórych miejscach na 40 metrów skarpa poprzedzielana licznymi wąwozami z bardzo malowniczymi widokami.

Mapa spływu Wkrą od Pomiechówka do Modlina Twierdzy