Wybierając się na 23 kilometrowy spływ kajakowy od Dziektarzewa do Sochocina z całą pewnością możemy liczyć na spokój, ciszę i malowniczość rzeki Wkry. Cała trasa należy do jednych z najłatwiejszych i zarazem bardzo bezpiecznych odcinków. Jedyne utrudnienie na szlaku czeka na nas w Gutarzewie, gdzie musimy wysiąść z kajaka i kilkadziesiąt metrów przenieść go za spiętrzenie. W czasie tego spływu znajdziemy wiele ładnych, ciekawych i dostępnych od wody miejsc, w których możemy zatrzymać się na kilkanaście minut i odpocząć od wiosłowania. Na pokonanie ponad 23 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 5 do 7 godzin. Wytrawni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę w 4 godziny.

0 km Dziektarzewo, most drogowy
Kajaki wodujemy na lewym brzegu rzeki tuż za mostem. Przed wyruszeniem na spływ warto jest podejść i zobaczyć Kościół w Dziektarzewie, jest to jeden z najbardziej urokliwych ceglanych kościołów późnogotyckich na Mazowszu.

1,5 km Strzeszewo
Na lewym brzegu w oddali widać rozstrzelone zabudowania wsi Strzeszewo. Rzeka płynie wśród łąk i pól uprawnych. Po drodze można napotkać kilka ciekawych miejsc na krótki odpoczynek i ew. kąpiel.

Wierzba nad Wkrą
Wierzba nad Wkrą

Dzika kaczka
Dzika kaczka

Wkra przed Płaciszewkiem
Wkra przed Płaciszewkiem

5,5 km Goszczyce Poświętne, Płaciszewko
Po kilku kilometrach spływu wśród pól i łąk na prawym brzegu w pierwszej kolejności pojawiają się zabudowania Goszczyc Poświętnych, a następnie na lewym brzegu budynki wsi Płaciszewko. Przez najbliższe kilka kilometrów Wkra nadal płynie przez pola, sporadycznie pojawiają się lasy.

8,1 km Most na drodze lokalnej Goszczyce Średnie – Płaciszewo
Przepływamy pod drewnianym, trochę podniszczonym mostem na lokalnej drodze, należy tu uważać na występujące w nurcie rzeki pale. Za mostem znajduje się dobre miejsce na krótki odpoczynek.

11,3 km Malużyn
W oddali ne lewym brzegu pojawiają się pierwsze zabudowania miejscowości Malużyn.

Przed Malużynem
Przed Malużynem

Krótki odpoczynek
Krótki odpoczynek

Nasi klienci w kajaku
Nasi klienci w kajaku

12,5 km Most na drodze lokalnej Malużyn – Smardzewo
Pod mostem należy płynąć ostrożnie ze względu na szybki nurt, kamienie i kołki. Zaraz za nim rozwidlenie: możemy płynąć łatwiejszą lewą odnogą lub trudniejszą i węższą prawą odnogą. W rzece sporadycznie pojawiają się przeszkody. Najbliższy odcinek Wkra pokonuje przez pola, brzegi porasta wierzba wiciowa.

15,0 km Most w miejscowości Kępa
Przed mostem na prawym brzegu Wieś Kępa. Za mostem zaczynają się domki letniskowe. Wkra dalej płynie stosunkowo szybko, silnie meandrując. Lewy brzeg porastają sosnowe lasy miejscami schodzące do rzeki piaszczystymi skarpami.

Barwy rzeki Wkry
Barwy rzeki Wkry

Skarpa nad Wkrą
Skarpa nad Wkrą

Przed ujściem Łydyni
Przed ujściem Łydyni

19,5 km ujście Łydyni
Z lewej strony ujście rzeki Łydyni, która wypływa w pobliżu Choszczewki pod Wzniesieniami Mławskimi i płynie przez Nizinę Północnomazowiecką. Przepływa przez Regimin, Ciechanów i Luberadz. Do Luberadza jest w większości uregulowana, potem ma bardziej dziki charakter.

19.9 km Gutarzewo, most drogowy, spiętrzenie
Po obu stronach rzeki rozstrzelone zabudowania wsi Gutarzewo. Zrujnowany drewniany most z licznymi dziurami, zamknięty dla ruchu. Pod mostem spiętrzenie. Konieczna przenoska kilkadziesiąt metrów prawym brzegiem. Za spiętrzeniem szerokie rozlewisko i piaszczyste plaże po obu stronach rzeki – świetne miejsce na odpoczynek, kąpiel i biwak. Za mostem rzeka przestaje meandrować i blisko przez 2 km płynie prosto.

Relaks w kajaku
Relaks w kajaku

Most w Gutarzewie
Most w Gutarzewie

Za mostem w Gutarzewie
Za mostem w Gutarzewie

22,7 km ujście Raciążnicy
Z prawej strony ujście rzeki Raciążnicy. Na lewym brzegu widać zabudowę Sochocina.

23,2 km Sochocin, spiętrzenie
Na lewym brzegu wieś gminna Sochocin. Tuż przed nami niebezpieczne i zniszczone spiętrzenie po dawnym młynie – nie polecamy go spływać. Dopływamy do betonowej płyty z lewej strony i tu kończymy nasz spływ kajakowy.

Mapa spływu Wkrą od Dziektarzewa do Sochocina