W niedalekiej odległości od Jońca znajduje się miejscowość Popielżyn-Zawady. Pierwsze informacje na temat tej miejscowości znajdziemy w Słowniku Geograficzny Królestwa Polskiego z II połowy XIX wieku. Pod hasłem „Popielżyn-Zawady” znajdziemy informację, iż jest to wieś z 32 domami, 298 mieszkańcami, 1344 morgami ziemi w tym 83 morgami nieużytków. W 1866 r. zbudowano  dwór w Popielżynie-Zawadach, o charakterystycznym osiowym układzie części folwarcznej, sadu i stawów. Sam folwark Popielżyn-Zawady wraz z przynależnymi do niego wsiami posiadał liczne grunty o powierzchni 1136 mórg (636 ha ), dwa budynki murowane oraz młyn.

Dworek w Popielżynie

W latach wojennych dworek był miejscem stacjonowania oddziałów niemieckich. W latach powojennych mieścił on szkołę, a później – do roku 1956 spółdzielnię produkcyjną. Na skutek odwołań przedwojenna właścicielka odzyskała dwór w Popielżynie-Zawadach wraz z 25 ha ziemi i gospodarowała tu do 1970 r., kiedy to sprzedano resztówkę Centrali Wytwórczo – Usługowej „Libella”, która ulokowała tu ośrodek kolonijny. Obecnie dwór jest w rękach prywatnych.

Park w Popielżynie

Pozostałością folwarku jest park w Popielżynie-Zawadach. Dawny drzewostan parkowy obejmuje grupy kasztanowców przy dworze, aleję akacjową, pojedyncze lipy wzdłuż granicy oraz dwa sady owocowe. Dużym walorem parku dworskiego w Popielżynie-Zawadach jest jego lokalizacja na wyniesieniu, w otoczeniu nie zabudowanych jeszcze pól i łąk. Na uwagę zasługują także dwie kapliczki: figurka Matki Boskiej położona przy dworze oraz druga – kapliczka przy drodze do Jońca.

Turystyka

Dziś Popielżyn-Zawady to mała miejscowość położona malowniczo nad rzeką Wkrą. W 2016 roku powstała tu prywatna „Plaża na Zawadach” obejmująca dosyć duży teren. To właśnie na plaży w okresie letnim skupia się życie towarzyskie. Z wielu miejscowości w upalne dni przyjeżdżają tu na wypoczynek wczasowicze i kajakarze. Na miejscu: 2 piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do wody, pole namiotowe i piękny las pełen przygotowanych pod spacery ścieżek.