Miło mi jest poinformować, że od miesiąca dostępny jest w sprzedaży Przewodnik dla kajakarzy od Działdowa do Modlina. Szlak rzeki Wkry przemierzałem wielokrotnie pływając głównie jej środkową i dolną, a ostatnio i górną częścią. Pierwszy pomysł napisania przewodnika kajakowego zrodził się cztery lata temu. Płynęliśmy wtedy rodzinnie odcinek z Drzazgi do Rydzyna Włościańskiego. Jednak do tematu dojrzałem dopiero w tym roku dzięki kilku osobom, które w jakiś nieświadomy dla siebie sposób odpowiednio mnie zmobilizowały.

Przewodnik zawiera najpotrzebniejsze dla turysty – kajakarza informacje o rzece. Nie rozpisywałem się zbyt wiele o wszystkich miejscowościach położonych nad Wkrą i ich walorach turystyczno-krajoznawczych. Być może te informacje znajdą się w drugim wydaniu. Starałem się opisać rzekę z jej właściwym kilometrażem taką, jaką jest na rok 2015.

Kilometraż w moim przewodniku znacznie odbiega od tego, który  umieszczony został na tablicach znajdujących się na mostach i brzegu rzeki. Mój kilometraż został zweryfikowany kilka razy. Pierwszy raz latem i jesienią w 2014 roku na odcinku od ujścia Szkotówki, aż do Modlina, drugi raz wiosną 2015 roku. Zapisane ślady w urządzeniu Garmin 60CSx pokryły się idealnie ze śladami tworzonymi wirtualnie na licznych mapach internetowych.

Informacje zawarte w przewodniku o bystrzach, jazach, kamieniach, progach wodnych, itd. są bardzo subiektywne i uzależnione przede wszystkim od stanu wody i nawadniania pól przez rolników w górnej część rzeki. Dlatego też przed każdą przeszkodą należy ocenić swoje umiejętności i możliwości, należy przede wszystkim wcześniej zatrzymać się i wzrokowo z brzegu dokonać oceny sytuacji. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, zdecydowanie należy w takich miejscach kajak przenieść. Stracicie wtedy kilkanaście minut, a zyskacie o wiele więcej. Nie warto ryzykować, spływ kajakowy ma być przyjemnością, a nie przykrym wspomnieniem.

Mam nadzieję, że przewodnik ten pomoże Wam zaplanować swój wolny czas i poznać jedną z ciekawszych rzek płynących przez Mazury i Mazowsze, rzekę niedocenianą, rzekę niezwykle urokliwą i przede wszystkim czystą, idealnie nadającą się na jednodniowe spływy kajakowe, jak i wielodniowe wypady pod namiot.

Przewodnik dla kajakarzy od Działdowa do Modlina można kupić na Allegro.pl, zamówić telefonicznie lub e-mailem. Koszt przewodnika 10 zł + 6 zł koszt wysyłki. Wszyscy klienci, którzy korzystają z naszych usług – spływów kajakowych rzeką Wkrą, przewodnik ten mogą otrzymać gratis.