Goławice to wieś o średniowiecznym jeszcze rodowodzie, obecnie niezwykle popularne letnisko. Domy Goławic są malowniczo rozrzucone na wysokim brzegu Wkry, a od lata do jesieni goście z Warszawy ciągną nad wodę i do lasu. Urokliwa okolica „zagrała” też w wielu filmach, m.in. w Wiernej rzece, Lalce i Nigdy w życiu.

Tutejszy most wiszący to osobliwa atrakcja Goławic. Nowoczesną konstrukcję z pylonem wysokości 26 m wzniesiono według projektu przygotowanego dla stolicy. Ze względów finansowych most im. gen. Grota-Roweckiego w Warszawie ma ostatecznie bardziej tradycyjny charakter, a nad Wkrą można oglądać pięciokrotne zmniejszenie pierwotnego ambitnego planu. Most z pylonem wysokości 26 m wzniesiono według projektu przygotowanego dla Warszawy.

Z miejscowością związana jest również Grupa Fortowa „Goławice” – to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915. Grupa Fortowa miałą składać się z Fortu XIVb oraz koszar obronnych. Niezależnie od Grupy, na południowy wschód od niej wzniesiono Fort XIV.

Dzieła Grupy nigdy nie zostały ukończone. Koszary obronne nie istnieją, zaś teren dzieła głównego – jednego z największych na terenie twierdzy – został podzielony na działki. Fort znajduje się na północ od wsi Goławice Drugie (w polach), erozja spowodowała ze poodpadała cześć gruzu i betonu ze stropów – obiekt jest niedostępny dla zwiedzających.