Spływ kajakowy od Pomiechówka do Modlina Twierdzy jest ostatnim etapem spływu rzeką Wkrą – tak na dwie, trzy godziny. Odcinek ten umożliwia pokonanie ostatnich, bardzo malowniczych  kilometrów Wkry oraz  przepłynięcie kilka kilometrów rzeką Narew. Mimo, że jest to jedna z najciekawszych widokowo tras kajakowych w tej części Mazowsza, to  mało kto na nią zwraca uwagę. Większość wybiera górną część rzeki Wkry od Sochocina, Glinojecka, Bolęcina, Jońca, czy Borkowa.

0 km Pomiechówek, początek spływu
Kajaki najlepiej zwodować na prawym brzegu rzeki przed mostem na drodze krajowej Nowy Dwór Mazowiecki – Serock. Przed nami bardzo malownicza trasa, więc zalecamy zabrać ze sobą sprzęt fotograficzny.

0,3 km Pomiechówek, most kolejowy
Po niespełna 300 metrach mijamy most kolejowy na lini Warszawa – Gdańsk w Pomiechówku.

1,2 km Pomiechowo, kościół
Zabudowania na prawym brzegu rzeki wraz z kościołem to miejscowość Pomiechowo. Dalej płyniemy przez łąki z licznym dzikimi plażami. Przed samym ujściem po lewej stronie mało widoczna odnoga starorzecza – Macherzeniec .

4.1 km ujście Wkry
W tym miejscu Wkra wpływa do Narwi. W wielu przewodnikach czytałem, że przy niskim stanie wody nie można tędy przepłynąć z powodu płycizny. Pływam Wkrą od wielu lat przez cały rok i nie spotkałem się z sytuacją, aby nie można było tędy przepłynąć – nawet przy rekordowo niskim stanie wód jakie były w minionych latach. Po wypłynięciu na rzekę Narew kierujemy się w prawą stronę i raczej staramy się trzymać prawego brzegu. Przy mocnych porywach wiatru na środku tworzy się dosyć duża fala.

6.3 Nowy Dwór Mazowiecki
Po lewej stronie zabudowania Nowego Dworu Mazowieckiego. Na samym brzegu plaża – kąpielisko miejskie czynne w okresie wakacyjnym. Dla strudzonych dobre miejsce na kilkunastominutowy postój. Kilkadziesiąt metrów dalej Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

8.1 Most drogowy i kolejowy
Most drogowy i kolejowy w Nowym Dworze Mazowieckim, dalej po prawej stronie plaża i przystań. My kierujemy się na środek rzeki i płyniemy do Spichlerza.

9.3 km Spichlerz
Spichlerz w Modlinie położony jest na półwyspie w miejscu gdzie Narew wpływa do Wisły. To jeden z ciekawszych obiektów w Twierdzy Modlin. Zbudowany został przez Mikołaja I, który po stłumieniu powstania listopadowego rozkazał w centralnej części twierdzy zbudować główny magazyn zboża Banku Polskiego, aby w razie przyszłego ewentualnego powstania nie dać możliwości wyżywienia się buntownikom. Obiekt jest w popadającej ruinie, dlatego też nie zalecamy, by wychodzić na brzeg i oglądać go z bliska.

Kilkadziesiąt metrów dalej Narew łączy się z Wisłą. Chętni mogą jeszcze kawałek podpłynąć z prądem, ale muszą liczyć się z tym, że będzie trzeba wracać pod prąd.

10.2 km Modlin, Brama Ostrołęcka
Po sesji zdjęciowej Spichlerza, Wisły i Narwi wracamy pod prąd rzeką Narew w okolice Bramy Ostrołęckiej w Modlinie. Płynąc pod prąd staramy się płynąć raczej środkiem; z prawej strony są mielizny, a z lewej strony dosyć szybki nurt.

Jeżeli 10 km. dla kogoś jest za mało, to może wydłużyć sobie ten odcinek startując w Kosewku lub jak ostatnio nasi klienci w Śniadówku. Można też zakończyć ten spływ wypływając na Wisłę i kilometr dalej dobijając do lewego brzegu tuż przed mostem na drodze krajowej Warszawa – Gdańsk.

Mapa spływu Wkrą od Pomiechówka do Modlina Twierdzy

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jurek

    Gdy służyłem w wojsku – w Kazuniu Nowym – zawsze marzyłem o tym, by zobaczyć spichlerz od strony rzeki Narew. Nigdy nie miałem tej okazji i chyba raczej już nie wrócę w tamte strony. Miło chociaż popatrzeć na te zdjęcia.

  2. Paweł

    Ja będąc tam w wojsku rozbierałem cegły z tego spichlerza na jakąś inną budowę. Takie mieliśmy rozkazy. Teraz z perspektywy czasu uważam jakie to było głupie. Zamiast ratować taki zabytek, to go niszczyliśmy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.