Dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi szczególnie polecamy spływ kajakowy od Sochocina do Jońca. Ten odcinek rzeki Wkry niemal zupełnie pozbawiony jest większych przeszkód, dużych bystrzy  i ostrzejszych zakrętów. Jedyna przeszkoda jaka nas czeka to mała przenoska na elektrowni w Bolęcinie. Na trasie spływu mamy ogromne szanse na spotkanie zimorodka, kaczek, czapli czy wydry, kryjących się zazwyczaj w czystej wodzie lub w oczeretach (nadbrzeżnej roślinności). Dookoła znajdują się pola, łąki i sporadycznie lasy. Na pokonanie 17,5 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 4 do 6 godzin. Wytrawni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę w 3,5 godziny.

0 km Sochocin, wodowanie kajaków
Spływ rozpoczynamy za spiętrzeniem po dawnym młynie – za płytami.

0,2 km Sochocin, most drogowy
Po 200 metrach przepływamy pod mostem na drodze krajowej nr 50 Płońsk-Ciechanów i ze względu na kamienie i kołki występujące na środku rzeki kierujemy się do prawego przęsła. Za mostem rzeka szeroko rozlewa się, a nurt zwalnia. Dalej płyniemy wśród pól, łąk i lasów relaksując się i podziwiając otaczającą nas przyrodę.

Na Wkrze za Sochocinem
Na Wkrze za Sochocinem

Ptaki Doliny Wkry
Ptaki Doliny Wkry

Połów ryb we Wkrze
Połów ryb we Wkrze

4,7 km Kuchary Żydowskie
Pierwsze zabudowania na lewym brzegu po blisko godzinnym wiosłowaniu to Kuchary Żydowskie. Tuż za wsią z prawej strony mijamy starorzecze.

6,0 km ujście Płonki
Z prawej ujście rzeki Płonki, jednej z niewielu prawych dopływów Wkry. Płonka wypływa w okolicach miejscowości Staroźreby i przepływa przez Dzierzążnię i Płońsk.

6,5 km Bolęcin, elektrownia wodna
Dopływamy do działającej elektrowni wodnej w Bolęcinie, gdzie czeka nas mała przenoska. Przed samą zaporą kierujemy się na lewą stronę i tam nie przeciągamy, tylko przenosimy kajaki na drugą stronę. Za spiętrzeniem szerokie rozlewisko, a 200 metrów dalej most na drodze wojewódzkiej nr 619 Płońsk-Nasielsk. Wkra dalej płynie wśród łąk i lasów. Co jakiś czas pojawiają się zarośnięte skarpy. Trasa łatwa i bez przeszkód.

Elektrownia w Bolęcinie
Elektrownia w Bolęcinie

Przenoska kajaków
Przenoska kajaków

Za mostem w Bolęcinie
Za mostem w Bolęcinie

10,5 km Sobieski, most drogowy
Most na lokalnej drodze do Królewa. Przed mostem wyraźne zwężenie i lekkie przyspieszenie nurtu. Następnie kamienie po dawnym spiętrzeniu. Przed samym mostem łączka – dobre miejsce na postój i biwak. Następny odcinek jest bardziej emocjonujący: nurt przyspiesza, pojawiają się szypoty oraz rozmyte progi.

12,3 km Szumlin
Zabudowania z prawej strony należą do wsi Szumlin, typowo letniskowej miejscowości z dużą ilością domków letniskowych. Na brzegu rzeki w ciepłe dni można spotkać tłumy ludzi odpoczywających na brzegu i kąpiących w czystej rzece.

15,6 km Joniec, młyn
Na prawym brzegu mijamy nieużywany drewniany młyn. Rozmyte spiętrzenie oraz wyraźne przyspieszenie nurtu. Ze względu na kołki i kamienie należy płynąć środkiem. Odcinek przed Jońcem należy do jednych z najbardziej ciekawych na tej trasie spływu.

Młyn w Jońcu
Młyn w Jońcu

W kajaku przed Jońcem
W kajaku przed Jońcem

Koniec spływu w Jońcu
Koniec spływu w Jońcu

17,5 km Joniec, wypożyczalnia kajaków
Dopływamy do końca naszego etapu. Na prawym brzegu rzeki dwie wypożyczalnie kajaków. Spływ kończymy przy pierwszej wypożyczalni EL-DAW. Na miejscu znajduje się bar, w którym możemy zamówić sobie smaczny obiad i powspominać całą naszą trasę spływu kajakowego od Sochocina do Jońca.

Mapa spływu Wkrą od Sochocina do Jońca