Spływ kajakowy od Strzegowa do Glinojecka

Spływ kajakowy od Strzegowa do Glinojecka

Spływ kajakowy na odcinku od Strzegowa do Glinojecka należy do jednych z ciekawszych wypraw. Odcinek ten jest łatwy, doskonały na rodzinne wyprawy. Rzeka zachowała swój dziki charakter, z dużą ilością zakrętów i starorzeczy. Płynie malowniczą i niepowtarzalną doliną wśród łąk, łęgów, zarośli i lasów mieszanych oraz wsi. Otoczona jest bogatą roślinnością, wśród której kryje się wiele gatunków zwierząt. Na pokonanie blisko 15 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 4 do 6 godzin. Wytrawni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę w 3 godziny.

0 km Strzegowo
Spływ kajakowy na odcinku od Strzegowa do Glinojecka zaczynamy na lewym brzegu rzeki Wkry w Strzegowie przy Centrum Kulturowo – Historycznym „Kantor Młyński” – tuż za spiętrzeniem po dawnym młynie.  Po zwodowaniu kajaków płyniemy prawą lub lewą odnogą.

Wodowanie kajaków w Strzegowie

Wodowanie kajaków w Strzegowie

3,3 km Droga krajowa nr 7
Po pokonaniu kilka kilometrów zbliżamy się do drogi krajowej nr 7 prowadzącej z Warszawy do Gdańska. Przez kilkaset metrów będziemy płynąć równolegle do tej trasy i będziemy skazani na hałas przejeżdżających samochodów.

4,6 km ujście Strugi
Z lewej strony mijamy ujście rzeczki Strugi, zwanej też Wisiołką. Dalej na lewym brzegu mijamy sosnowe lasy i wysoką skarpę.

Przyroda nad Wkrą

Przyroda nad Wkrą

6,7 km Unierzyż – most drogowy
Na prawym brzegu rzeki zabudowania wsi Unierzyż i most na lokalnej drodze do Giżynka. Przed mostem znajduje się niebezpieczne bystrze powstałe na jazie po dawnym młynie. Można spływać, jednak należy uważać na metalowe elementy wystające w nurcie rzeki.

Unierzyż pozostałości po młynie

Unierzyż pozostałości po młynie

7,7 km Giżynek, Przystań pod Dębami
Dopływamy do charakterystycznego miejsca znanego wszystkim kajakarzom w tej okolicy, a mianowicie do Przystani pod Dębami w niewielkiej miejscowości Giżynek.

Giżynek Przystań pod Dębami

Giżynek Przystań pod Dębami

9,2 km ujście Rosicy
Z lewej strony mało widoczne ujście rzeczki Rosicy, wypływającej z okolic wsi Gorysze k. Ciechanowa.

Czapla Szara nad Wkrą

Czapla Szara nad Wkrą

11,1 km Szyjki, ujście osadnika
Z prawej strony mijamy ujście osadnika oczyszczalni ścieków cukrowni Glinojeck w Szyjkach. Cukrownia Glinojeck jest jedną z największych i najnowocześniejszych cukrowni w Polsce. Zdolność produkcyjna kształtuje się na poziomie 150 tys. ton cukru rocznie.

14,2 km Glinojeck, most drogowy, spiętrzenie
Most na drodze krajowej nr 60 Płock-Ciechanów, pod mostem wystające pale. Kilkaset metrów za mostem bystrze na jazie po dawnym młynie. Przed jazem dopływamy do prawego brzegu i przenosimy kajaki prawą stroną. Zdecydowanie odradzamy spływanie przez jaz.

Glinojeck most drogowy

Glinojeck most drogowy

14,6 km Glinojeck, ul. Nadrzeczna
Po pokonaniu jazu dopływamy do lewego brzegu i kończymy nasz spływ kajakowy.

Koniec spływu w Glinojecku

Koniec spływu w Glinojecku

Mapa spływu Wkrą od Strzegowa do Glinojecka